Každý pocházíme z odněkud, vyrůstali jsme v nějakém prostředí a to prostředí nás ovlivňovalo, ať už se nám to líbí nebo ne. Na svatbě se setkávají dvě rodiny, kteří vyrůstali v nějakém prostředí a každá rodina si s sebou nese nějaká očekávání. Pro někoho třeba je nepřípustné, aby se ženich s viděl před obřadem nevěstu ve svatebních šatech, u některých křesťanských svateb si třeba rodiče nepřejí, aby fotograf byl u požehnání, jiným zase přijde zvláštní, když fotografie novomanželů vznikají delší čas jak hodinu a dalších příkladů. Před svatbou doporučuji, aby rodina s nastávajícími novomanželi toto téma probrali.
Typickým českým svatebním přežitkem je sníst oběd, nakrojit dort a odjet se fotit na dvě hodiny. Může nastat situace, že někomu z přítomných bude váš dlouhý odjezd vadit. Proto si myslím, že je vhodnější tuto přetržku vašeho svatebního dne neprovádět tak výrazně. To lze provést rozdělením fotografování do několika kratších bloků v různých prostředích během svatebního dne:
- focení před obřadem (po ranních přípravách) – zde ještě nebudete mít pomačkané šaty, orosené čelo nebo tvář v odstínech rtěnek všech přítomných žen. Ovšem je třeba dávat větší pozor, abyste si pečlivěji hlídali čas.
- krátké focení v rámci příprav – využití krátkého časového úseku, kdy se čeká například na příjezd hostů nebo by bylo škoda nevyužít.
- focení ihned po obřadu – doporučuji pouze skupinové foto a to z toho důvodu, že na nich bude zachyceno maximum lidí, z nichž mnozí se dalšího dění na svatbě již neúčastní.
- focení ihned po obědě - nejčastější, ale není nejvhodnější čas. Výhodou je, že s tímto časem většina svatebčanů tak nějak počítá a ti, kteří ještě dojídají, si ani nevšimnou vaší nepřítomnosti. Ovšem i novomanželé bývají po vydatném obědě vyčerpáni a do focení nemají takovou chuť jako v pozdějších hodinách. Navíc je v tento čas slunce na obloze velmi vysoko a dělá nepěkné tvrdé stíny.
- focení během odpoledne – se velmi podobá focení ihned po obědě s tím rozdílem, že slunce je mírně přívětivější, novomanželé o trochu lépe spolupracují a všichni jsou již nasyceni.
- podvečerní focení - v tuto část dne vznikají nejpůsobivější snímky s teplejšími nádechy barev. Je vhodné fotit přibližně hodinu před západem slunce až chvíli po západu.
- noční focení – lze k němu využít nápaditě osvětlených míst v blízkosti hostiny, obvykle trvá jen pár minut a výsledkem jsou neokoukané snímky. Ne vždy je ale touha vytvořit na místě takové snímky silnější než zábavný program večera.
Při plánování vašeho velkého dne je třeba se rozhodnout, v jaké časy bychom se fotili, na jakých místech a s jakou tématikou. Obecně doporučuji se na focení vzdálit 2 až 3 krát, přičemž jeden z bloků je časově dominantním. Pro příklad uvádím se vzdálit na hodinu po obědě a půl hodiny v podvečer. Pokud by ale svatba byla na rozlehlejším fotogenickém místě, tak focení může probíhat tak, že svatební fotograf si nachystá scénu, odchytne si vás na pár minut, pořídí několik snímků a ihned se můžete vrátit k probíhající zábavě.
Předpřipravená místa k focení
Nemáte v blízkosti hostiny místo, které by odpovídalo vašim představám a líbí se vám představa piknikového prostředí na kraji lesa? Popřemýšlejte s vaší drahou polovičkou a určitě vymyslíte prostředí, ke kterému máte blízko, může to být třeba: piknikový koš na dece na louce, stoleček se židličkami v polích, sedačka nebo křeslo v polích... Možností je nepřeberné množství, stačí zapojit fantazii. Větší a inscenovaná prostředí je třeba dopředu vytvořit, abychom s přípravou nemarnili čas v době plánovaného focení.
Přesun na místo focení
Je jen na vás, jak si svůj velký den naplánujete, jak si časový harmonogram poskládáte. Pokud se budete přesouvat autem, tak počítejte s tím, že do osobního auta se vejdou 4 lidé, aby si novomanželé nepokrčili oblečení. Před odjezdem si raději ještě zkontrolujte, jestli máte všechny doplňky s sebou, obzvláště pak kytici a deštník. Aby svatební fotografie mohly vyprávět příběh, je nesmírně důležité věnovat fotografovi více časových úseku v průřezu celého svatebního dne.
Pomocník z řad svatebčanů
Pomocník je při tvorbě svatebních snímků nejdůležitější osobou hned po nevěstě a ženichovi a fotografovi. Může jím být přímo nějaký kamarád svatebčanů přítomný na svatební hostině. Ne vždy je tak dokonalé světlo, aby nebylo třeba ho například změkčit nebo scénu vytvořit více kontrastní. K takovému účelu je asistent na správném místě s odrazovou deskou nebo bleskem instruován pokyny fotografa.
Pohodlné boty a boty na přezutí
Tato položka platí obzvláště pro nevěsty. Je velmi vhodné si boty trochu rozchodit, ale velmi těžké do té míry, aby se jim přizpůsobila noha na celodenní maraton. Proto doporučuji oběma novomanželům, aby si nachystali takovou další obuv, která bude ladit s dalšími doplňky a do které se můžete po část portrétního focení přezout. V případě, kdy je na váš svatební den předpovídáno deštivé počasí, doporučuji si připravit i třeba gumáky.